www.therecipe.com

How To Feed Your Family For Less Without Skimping On Quality

A married father of two in the US has shared how much he and his wife spend on groceries a month along with some handy tips on how to keep the cost down.

Most of us have likely had that horrible feeling when we check our bank account and there is little to no money left. We only got paid a week ago, how can that possibly be? While you may not have made any big, extravagant purchases during those seven days, the cost of bills and merely living adds up.

By the time your mortgage payment and utility bills have gone out, there might be very little left over. Plus, a large chunk of whatever is left over needs to go towards groceries for the month ahead. If you have a family to feed, that might well be where the majority of your money goes.

RELATED: AUSTRALIAN WOMAN HAS SAVED THOUSANDS ON GROCERIES BY DUMPSTER DIVING

via kchealthykids.org

Various studies showed that the average American family of four spends more than $1100 a month on groceries. It likely doesn't feel that way and is probably a little scary to see the number in black and white. Steve John is part of a US family of four, and he has shared how he and his wife keep their grocery bill below the $1000 mark via Business Insider.

First of all, spreading your weekly and monthly shops around can make all the difference. Yes, it is easy and convenient to do it all in one store, but do you want to save money or not? Steve and his wife have discovered that shopping for certain items in Whole Foods, Costco, Stop & Shop, and Trader Joe's has really made all the difference. That combination might work for you, but it really is a case of seeing what's out there for yourself.

The second point might be an even more important one and might seem obvious on the surface. Don't eat out and order in so much. Honestly, if you have kids, as Steve points out, eating out can be more hassle than its worth. Making sure all of your meals are home cooked will save you more money than you might think. The cost of takeaways really adds up.

NEXT: ORANGE VANILLA COKE IS COMING LATER THIS MONTH

Eating Fried Chicken Everyday Could Actually Be The Death Of You

More in Food for Thought